mýty o zelenine

8 mýtov k príprave zeleniny

Stratí sa pri varení zeleniny naozaj chuť a vitamíny a musia sa pred jedením vždy kôstky a stonky odstrániť? Ktoré mýty pri príprave zeleniny naozaj platia a ktoré nie, niektoré sa Vám budeme snažiť objasniť.
  1. Zelenina stráca vitamíny pri varení
Neplatí vždy – zatiaľ čo sa vitamín C do značnej miery stráca pri vyšších teplotách, provitamín A, ktorý sa v tele mení na vitamín A, sa lepšie absorbuje z uvarených druhov zeleniny ako zo surovej zeleniny.
Náš tip: zeleninu nevarte ale duste alebo pripravujte nad parou. Ak už musíte zeleninu variť, tak v malom množstve vody a snažte sa aj túto vodu zužitkovať.
  1. Zelenina stráca varením svoju chuť
Toto platí niekedy. Dlhým varením a nadmerným korenením strácajú niektoré druhy zeleniny svoju vlastnú chuť. Inak je to s chuťovo výraznými druhmi zeleniny, ako sú napríklad pór alebo fenikel, tieto sa varia dlhšie zámerne, aby stratili túto chuť, pretože inak by bola dominantná.
Naopak napríklad u karfiolu alebo červenej repy sa zvýrazní ich chuť až varením. Ani ružičkový kel nechutí tak dobre surový, ako keď sa trochu podusí, uvolní lahodnú chuť.
  1. Pri dusení rôznych druhov potravín sa ich chute premiešajú
Nesprávne. Môžete súčasne dusiť rôzne druhy potravín (ako napr. ryby alebo mäso) so zeleninou. Všetko si uchová svoju vlastnú chuť.
Keď chcete dusiť zeleninu alebo rybu v pare, môžete v spodných častiach hrnca súčasne dusiť ďalšie druhy jedál, napr. ryžu, cestoviny…
Má to nasledujúce výhody: ušetríte energiu a čas, a navyše cenné živiny sa zachytia v spodnom jedle a nestratia sa tak.
  1. Varenie v pare a dusenie je to isté
Nie celkom. Pri dusení sa pripravuje zelenina v malom množstve tekutín, vlastne vo vlastnej šťave. Pri varení v pare je to vo vodnej pare (ide o použitie špeciálnych nadstavcov na hrnce). Jedno ale majú obidva druhy prípravy spoločné: sú to šetrné prípravy jedla, takže do značnej miery sú zachované vitamíny a minerály.
  1. Baklažán má horkú chuť bez predprípravy
Správne. Aby sa baklažán zbavil horkej chute, musí sa pokrájať na plátky, položiť na plytký tanier a posoliť. Po 15 – 30 minútach sa musí baklažán prepláchnuť v sitku pod vodou a potom sa môže spracúvať. Solenie odstráni horčiny a baklažán si aj pri ďalšej tepelnej úprave uchová svoj tvar.
  1. Avokádo sa môže jesť iba zrelé
Je to lepšie. Vzhľadom k tomu, že avokádo rozvinie úplne svoju chuť, až keď je zrelé. Predtým je veľmi tvrdé a nemá skoro žiadnu chuť.
Keď je avokádo už zrelé, potom je príprava jednoduchá: avokádo sa prereže, odstráni sa jadro, vyškrabe sa dužina a pokvapká sa citrónovou šťavou, aby nezhnedla.
  1. Pred jedením sa musia vždy odstrániť kôstky, stonky a šupky
Väčšinou. Len u veľmi málo druhov zeleniny sa môže zjesť úplne všetko. K tomu patria napríklad zemiaky alebo šalátové uhorky. Len sa musia pred jedením dôkladne umyť.
Pri väčšine ostatných druhov zeleniny sa musí odstrániť minimálne stonka.
U šampiňónov sa musí odrezať koniec stonky, u papriky by sa mali odstrániť zrniečka, u brokolice hrubé stonky. U ružičkového kelu by sa mali krížovo narezať konce stoniek, potom sa udusia ružičky rýchlejšie a rovnomernejšie.
  1. Zelenina pri pražení stratí veľa vody
Platí čiastočne. Ak sa restuje na panvici súčasne viac zeleniny, stratí zelenina viac vody a zníži sa tým teplota. Riešenie? Restujte zeleninu po menších množstvách.
N restovanie sa hodia skoro všetky druhy zeleniny (paprika, mrkva, baklažán, cuketa atď.), líši sa len doba varenia jednotlivých druhov zeleniny, takže rôzne druhy zeleniny by sa mali dávať do panvice postupne.
Ako pravidlo platí: vysoká teplota, krátka doba varenia. V ideálnom prípade použite ťažké, masívne panvice s hrubým dnom.
A takto sa to určite podarí:
  1. panvicu rozohrejte s trochou masla
  2. zeleninu nakrájajte na rovnako veľké pásiky alebo plátky.
  3. do panvice dávajte zeleninu v rovnakých dávkach,  nie všetku naraz
  4. zeleninu stále miešajte, buď ju miešajte alebo otáčajte obracačkou.
  5. po vytiahnutí zeleninu nechajte odkvapkať na papierovej utierke.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.