Babkine rady
Ako postupujete pri varení? Zoberiete si kuchársku knižku a krok za krokom pokračujete podľa návodu?
Ale predsa sa často pri varení alebo pečení dostaneme do ťažkostí, ktoré nenájdeme v žiadnej knihe.
Často nás napadne, že moja mama alebo babka by to určite vedeli. Starší ľudia často nazbierali rokmi vedomosti, ktoré nenájdeme ani v tej najchytrejšej knihe.
Tu vám ponúkame aspoň zopár rád, ktoré mám od svojej babky.
Hrášok zostane pri varení krásne zelený, keď dáte do vody trochu cukru. Okrem toho zlepší cukor chuť hrášku.
Mrkva zostane dlhšie čerstvá, keď ju budete skladovať bez zelenej časti. Táto časť odoberá koreňom vlhkosť, mrkva skôr zvädne.
Karfiol zostane jemný, keď pri varení pridáte do vriacej vody šálku mlieka. Taktiež sa tým zjemní jeho trochu horká chuť a karfiol zostane kvôli mlieku krásne biely.
Cibuľa – takto ju ľahšie ošúpete. Pred šúpaním vložte cibuľu do variacej sa vody na minútu.
Potrebujete do receptu ošúpané rajčiny a nejdú vám ošúpať? Takto ich ľahko ošúpete. Nakrájajte ich pri stopke a ich prelejte vriacou vodou.
Pažítku nakrájate na malé kúsky ľahšie nožnicami, ako nožom.
Ako zabrániť vykypeniu pri varení ryže, zemiakov alebo cestovín? Do vriacej vody pridajte trochu oleja.
Takto budú opekané zemiaky chrumkavejšie – poprášte uvarené a na kolieska pokrájané zemiaky pred opekaním trochou múky.
Takto zostane mäso dlhšie čerstvé – hneď ako ho prinesiete domov, potrite ho trochou oleja a dajte ho do chladničky, vydrží 2-3 dni čerstvé.
Takto zabránite striekaniu oleja z panvice – určite sa vám stáva, keď idete niečo smažiť, že tuk začne z panvice striekať dookola. Stačí, keď pridáte pár zrniečok soli do tuku, už sa vám to nestane.
Máte radi čerstvé ryby a pri nákupe neviete, či je tá ryba, ktorú kupujete, čerstvá? Takto to spoznáte – žiabre musia byť červené a oči jasné. Alebo skúste zatlačiť prst do ryby, keď v rybe nezostanú žiadne preliačiny, ryba je čerstvá.
Takto spoznáte pokazené mušle – mušle, ktoré sa pri varení neotvoria, sú pokazené, dajte ich preč.
Ako zachrániť tučnú omáčku? Podarilo sa vám pridať do omáčky viac tuku, ako tam malo ísť? Stačí keď do omáčky vložíte kúsok suchého bieleho chleba. Chlieb tuk vysaje. Potom chlieb opatrne vyberte.
Potrebujete ochutiť jedlo pár kvapkami citrónovej šťavy, ale nechcete kvôli tomu rozkrojiť citrón? Napichnite citrón vidličkou a trochu ho stlačte, sťava z neho vytečie.
Takto dosiahnete to, že reďkovky budú zase čertvé. Otočte ich opačne, zelenou časťou dole do vody.
Ako sa dajú varené vajíčka dobre ošúpať? Stačí, keď ich hneď po dovarení schladíte pod tečúcou ľadovou vodou.
Takto docielite, aby boli lievance kyprejšie. Nahraďte časť mlieka v ceste perlivou minerálkou.
Vždy vám puding prihorí? Toto sa nestane, keď dno hrnca, kde budete variť puding, posypete trochou cukru a až potom tam nalejete mlieko. Mlieko počas varenia nemiešajte. Potom uvarte puding ako obyčajne.
Takto zvýrazníte chuť koláča– je to jedno, ktorý koláč pečiete, pridajte do cesta pár zrniečok soli, aj keď to v recepte nie je, soľ je totiž zvýrazňovač chuti.
Neviete, či je koláč upečený? Dá sa to zistiť veľmi jednoducho, zoberte si buď ihlicu na pletenie alebo špajdlu a zapichnite ju do stredu koláča, keď je pri vytiahnutí špajdla čistá, nie je na nej žiadne cesto, koláč je upečený.
Chcete, aby váš koláč zostal dlhšie čerstvý? Stačí, keď ho polejete čokoládou alebo cukrovou polevou.
Takto vám nezostane cesto prilepené na váľku. Stačí, keď budete cesto vaľkať medzi dvomi papiermi na pečenie, ktoré ste si predtým trochu posypali múkou. Ďalšou možnosťou proti lepiacemu cestu je vložiť válok pred váľkaním do chladničky.
Takto bude čierny čaj povzbudzujúci či ukľudňujúci – pre ukľudňujúci čaj nechajte čaj luhovať 3-5 minút. Pre povzbudzujúci čaj maximálne 3 minúty.
Nejde vám odzátkovať fľaša vína? Držte pevne hrdlo fľaše pár minút s teplými rukami. Týmto sa zahreje vzduch v hrdle fľaše a korok sa vytiahne ľahšie.