Dostala som kvások od kamarátky, tak som hneď aj vyskúšala jej recept a pre istotu si ho ukladám sem.
Dostala som kvások od kamarátky, tak som hneď aj vyskúšala jej recept a pre istotu si ho ukladám sem.
Z pôvodného kvásku odoberieme 2 lyžice a zmiešame s 50 g ražnej múky a vody. Prikryjeme kuchynskou utierkou a na noc vložíme niekde, kde je stála teplota, napríklad do rúry.
Ráno vykysnutý kvások pridáme do veľkej misky so zmiešanými múkami a rascou. V 450 g vody rozmiešame úplne do hladka lievito madre a prilejeme k múke. Vypracujeme hladké cesto. Na pomúčenej doske z cesta vypracujeme bochník a preložíme ho do misky vysypanej múkou. Poprášime trochou múky, prikryjeme utierkou a dáme do rúry minimálne na 20 minút kvôli autolýze (múka nasaje do seba vodu, čo zlepší vlastnosti cesta a skráti dobu miesenia).
Po vytiahnutí z rúry cesto na pomúčenej doske roztiahneme do tvaru obdĺžnika, posypeme ho soľou a dobre premiesime. Po premiesení ho znova roztiahneme do tvaru obdĺžnika a prekladáme ako cesto na pagáčiky.
Cesto vložíme do misky, prikryjeme a necháme 2 hodiny odpočívať. Počas týchto dvoch hodín ho každých 20 minút vytiahneme a poprekladáme ako cesto na pagáčiky. Po dvoch hodinách cesto rukami premiesime, vytvarujeme do tvaru podľa ošatky. Ošatku vysypeme múkou alebo solamylom, aby sa dalo cesto z ošatky vyklopiť a buď prikryjeme utierkou a zase dáme kysnúť niekam, kde je konštantná teplota, alebo môžeme vložiť do plastového priesvitného uzatvárateľného boxu, kde môžeme pozorovať ako cesto kysne. Takto necháme 3 hodiny.
Po troch hodinách zapneme rúru na 250 stupňov, na spodok rúry dáme plech s vodou a plech na ktorom budeme chlieb piecť. Keď teplota v rúre stúpne na 250 stupňov, plech vyberieme, preklopíme naň chlieb, narežieme vrch, potrieme vodou a vložíme do rúry. Pečieme štvrť hodiny. Potom teplotu stíšime na 200 stupňov, chlieb znova potrieme vodou a pečieme ešte asi 25-30 minút, podľa vlastnej rúry.
Po upečení chlieb potrieme vodou, prikryjeme vlhkou utierkou a na mriežke necháme úplne vychladnúť.