Nie je nič lepšie ako doma uvarený silný hovädzí vývar. Ako si môžete vychutnať bez polievkových bujónov horúcu polievku, ako najlepšie zahustiť krémovú polievku a ako použiť mäso z polievky sa dozviete v našej malej škole varenia polievok.
Ako na hovädziu polievku?
Obarte mäso do polievky vriacou vodou a potom schlaďte v studenej vode. Vložte mäso do veľkého hrnca so studenou vodou spolu s celým čiernym korením, bobkovým listom, ligurčekom, muškátovým orieškom a soľou a asi 3 hodiny pomaly varte. Po hodine a pol pridajte polievkovú zeleninu. Hotovú polievku sceďte a dochuťte soľou.
Pozor: Polievková zelenina ako mrkva, pór alebo zeler sa nesmie variť v polievke dlhšie ako hodinu, potom nechutí zelenina výrazne, ak ju chceme ešte použiť do šalátu alebo ju chceme naservírovať s polievkou.
Ako urobiť zápražku?
Najprv si dajte roztopiť do menšieho hrnca trochu masla a pridajte hladkú múku, keď trochu chytí farbu, prilejte buď studenú vodu alebo studený mäsový vývar a prípadne môžete pridať trochu mlieka. Toto nechajte dobre prevariť. Polievku môžete prípadne aj rozmixovať ručným mixérom a dokončite ju závarkou podľa želania.
Koľko času si mám naplánovať pre domácu polievku?
Polievka potrebuje čas. Hovädziu, teľaciu, zverinovú alebo jahňaciu polievku musíte variť 4 hodiny, hydinová polievka potrebuje 3-4 hodiny. Zeleninová, bylinková, hríbová alebo rybacia polievka by sa zase mali variť len maximálne pol hodiny.
Ako sa môžem vyhnúť nepekným mastným okám na polievke?
Kto chce zredukovať obsah tuku v polievke, by mal nechať polievku úplne vychladnúť. Tuk na povrchu polievky stuhne do súvislej plochy, potom ho môžete vybrať.
Čo môžem urobiť s hovädzieho mäsa z polievky?
Ak chcete robiť hovädziu polievku, dajte vždy mäso do studenej vody. Tak sa optimálne vylúhuje „sila z mäsa“ prejde do polievky. Mäso z polievky môžete použiť na eintopf alebo do šalátu. Ak ale chcete mäso jesť ako hlavný chod, vložte ho až do vriacej vody. Tým sa hneď uzavrú póry a mäso zostane šťavnaté. Avšak potom nebude polievka taká silná.
Ako urobím hustú polievku?
Najzdravšie varianty pre hustú polievku sú zelenina (zemiaky, cukiny, brokolica atď.) rozmixovať a dochutiť kyslou smotanou. Pre lepšie zahustenie môžete najprv zmiešať kyslú smotanu s 1 kávovou lyžičkou múky, rozmiešajte ich túto zmes do hladka a až potom pridajte do polievky. Klasika je aj zahustenie polievky pridaním šľahačky , trochou maizeny alebo postrúhaným zemiakom.