bylinky

Ako správne uskladniť bylinky?

Bylinky môžeme uchovať aj pomocou soli. Soľ je jeden z najstarších spôsobov konzervovania potravín. Hodí sa aj na uchovanie čerstvosti kuchynských byliniek. Každý si môže nakombinovať také bylinky, aké má rád, aké mu chutia. Bylinky sa musia nasekať na drobno a potom sa zmiešajú so soľou, ak chcete zdravšiu verziu, môžete použiť morskú alebo himalájsku soľ. Takto prichystané bylinky by vám mali vydržať asi rok. Soľ môžeme potom využívať ako bežnú soľ na ochutenie mäsa, polievok, šalátov…

Jedným zo spôsobov uchovania čerstvých byliniek je aj alkohol. K výrobe takéhoto alkoholu môžeme použiť všetky časti byliniek – korene, kôru, púčiky, listy a kvety. Trvá to len niekoľko dní, kým sa extrahuje chuť. Z koreňov a vetvičiek to trvá dlhšie. Keď už sú bylinky vylúhované, môžeme alkohol precediť cez kávový filter alebo gazu.

Bylinky – sušené alebo čerstvé, čo je lepšie?

Usušené bylinky sa dajú veľmi dlho skladovať, bez toho aby sa pokazili a tým majú výhodu voči čerstvým bylinkám. Ale mali by sme myslieť na to, že časom sa zo sušených byliniek éterické oleje vytrácajú a tým bylinky strácajú svoju typickú arómu. Preto sa musia sušené bylinky skladovať v uzavretých vzduchotesných nádobách. 

Čerstvé bylinky ponúkajú viac arómy. Ak ich ale odtrhnete, musíte ich hneď spotrebovať. Dajú sa ešte zamraziť, napríklad do nádobky na výrobu ľadu. Bylinky nasekáme na drobno, dáme ich do nádobky a zelejeme buď vodou alebo olejom. Nevýhodou takto zmrazených byliniek ale je, že ich nemôžeme použiť na čerstvé šaláty, lepšie je použiť ich na varenie alebo napríklad na bylinkové maslo alebo tvaroh.

Ako si nasušiť bylinky doma?

Ak zbierate bylinky a nespotrebujete ich hneď, môžete si ich nasušiť. Pred sušením bylinky nikdy neoplachujte, aby nezačali plesnivieť.

Zviažte ich do zväzku a otočené opačne ich poveste v suchej, tmavej a dobre vetranej miestnosti. Dávajte však pozor na to, aby boli aj bylinky uprostred zväzku presušené, inak vám bylinky začnú plesnivieť. Keď sa stonky lámu a lístky sa začnú krútiť, tak by mali byť bylinky už usušené.

Nikdy nesušte bylinky na priamom slnku.

Dajú sa sušiť aj na sieťkach rozložené v tenkej vrstve, alebo aj v rúre pri nízkych teplotách – 30 až 40 °C.

Je dobré si bylinky popísať, je možné, že po usušení nebudete vedieť, aké bylinky to sú. Po vyschnutí ich dajte do sklenených uzatvárateľných fliaš, najlepšie tmavých. Takto usušené bylinky sa dajú skladovať asi jeden rok.

Niektoré bylinky môžete ponechať vo zväzkoch aj ako dekoráciu a k prevoňaniu miestnosti, napríklad levanduľu.


Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.