bylinky

Čierne korenie alebo bylinky v kuchyni?

Používate v kuchyni na dochutenie jedál len soľ a čierne korenie? Ak áno, mali by ste vyskúšať čerstvé bylinky. Bylinky dodajú totiž jedlu veľmi jednoducho a rýchlo šmrnc. Pečené mäso s bylinkovou krustou, libanonský šalát s mätou alebo jednoducho rajčiny s mozzarellou a bazalkou chutia úplne inak s bylinkovou arómou.

Čerstvé bylinky sú korenie všedného dňa, petržlen, pažítka atď. patria k bylinkám, ktoré sa používajú najčastejšie. No nemusia sa pestovať len v záhradke a na jar alebo v lete, aj ten kto nemá záhradku, si môže čerstvé bylinky vypestovať na parapete v kuchyni, a nielen pažítku, ale aj bazalku, tymián, rozmarín, mätu a mnohé ďalšie.

A ako bylinky uskladniť, ak ich máte viac?

Napríklad si môžete urobiť pesto, taliansku klasiku. Originál sa robí z bazalky, píniových orieškov, talianskeho tvrdého syra, cesnaku, čierneho korenia a olivového oleja. Najlepšie chutí čerstvý, ale vydrží aj pár dní v chladničke. Na výrobu pesta môžete použiť rôzne bylinky, podľa toho, akú bylinky použijete, mení sa príchuť pesta. Použiť môžete medvedí cesnak, štiav kyslý, ligurček, petržlen, zádušník, púpavu… Krásnu zelenú farbu si zachováme, ak do pesta nedáme píniové oriešky a syr a nastrúheme ich až na cestoviny. Pesto môžeme oživiť aj kúskom chilli papričky, nedodá pestu len ostrú chuť ale oživí aj zelenú farbu pesta.

Ďalším spôsobom uchovania byliniek sú aj oleje vlastnej výroby. Korenisté oleje si nemusíte len kupovať, ale si ich môžete pripraviť doma. Je to veľmi jednoduché, stačí dať olej, najlepšie olivový a bylinku, ktorú sme si vybrali, do jednej fľaše a nechať zrieť 4 až 6 týždňov. Takto si môžete vyrobiť olej podľa vlastnej chuti. Môžete použiť čerstvé aj sušené bylinky. Ale čerstvé bylinky dodajú oleju viac arómy, pretože pri sušení strácajú éterické oleje.

Podobne si môžeme pripraviť aj bylinkový ocot. Takýto ocot u nás nemá dlhú tradíciu, na ochutenie šalátov sa u nás používal iba biely destilovaný ocot. Ale teraz sa už dá zohnať ocot rôznych príchutí. Takýto ocot si môžete vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať vinný alebo jablčný ocot s bylinkami podľa vlastného výberu, na pol litra octu je vhodné použiť asi hrsť čerstvých byliniek. Bylinky umyjete, osušíte, pokrájate na menšie kúsky, vložíte do nádoby, zalejete octom a fľašu zatvoríte. Fľaša sa musí dať do tmavšej, chladnejšej miestnosti na asi 2-4 týždne, sem tam sa premieša. Po vyluhovaní sa ocot precedí cez plátno alebo gazu a skladuje v chlade. Môžete použiť jeden druh bylinky alebo skombinovať viacero byliniek, podľa vlastnej chuti. Vhodné bylinky na výrobu octu sú napríklad bazalka, tymián, cesnak, estragon, kôpor, pažítka, majoránka, rozmarín, šalvia a mnoho ďalších. Takýto ocot sa môže použiť nielen na ochutenie šalátov, ale aj omáčok, majonéz, dresingov…

Bylinky môžeme použiť aj na výrobu sirupov alebo čajov. Najčastejšie sa používajú kvety a listy. Takisto sa môžu použiť sušené aj čerstvé bylinky, pričom platí to isté, čerstvé bylinky sú aromatickejšie a vyzerajú aj lepšie, dekoratívne.

 


1 komentár
anka28

7 novembra, 2016 @ 8:57 pm

Odpoveď

tiež rada používam bylinky v kuchyni, dodajú jedlu inú chuť a aj na tanieri to vyzerá krásne

Zanechať komentár

Všetky práva vyhradené © 11A s.r.o.