Hľadala som informácie ne nete, či sa dá upiecť kváskový chlieb aj v pekárni a nič som nenašla, ani v návode k pekárni nič o tom nebolo písané. Tak som to vyskúšala sama. A dnes som piekla už druhý kváskový chlieb, má síce tvar ako bežný chlieb z domácej pekárne, ale je tam ten kvások namiesto droždia.
Manžel sa dal na pečenie chleba, už druhý krát piekol tento chlieb a je vynikajúci.
Skúšala som už viac receptov na pečivo z kvásku, mám doma kvások aj z ražnej múky, aj z pšeničnej, každý používam na niečo iné. Dnes som druhý krát piekla dalamánky podľa tohto receptu a je fakt najlepší z tých, čo som piekla. Dalamánky rýchlo miznú z plechu 🙂
Často robievam kváskovú knedľu, teraz ma deti po dlhej dobe prehovorili na parené buchty, z kvásku som ich nikdy nerobila, ale keďže knedľu z kvásku majú radi aj samú, tak som vyskúšala podľa môjho overeného receptu z kvásku pripraviť aj parené buchty, len som pridala aj špaldovú múku a cukor. A teda parené buchty sa vydarili, deti mi povedali, že lepšie ešte nejedli ani u babky, takže to bude tým kváskom alebo tým, že sa do plnenia a motania buchiet pustili sami, len to tak potom aj vyzeralo, každá buchta vyzerá inak :-).
Kamarátka mi priniesla kvások, tak som bola prinútená urobiť kváskový chlieb aj ja, lebo si to ešte aj prišla preveriť :-). A ako naschvál deťom veľmi zachutil, tak toto už bol tuším štvrtý chlebík, ktorý som doma piekla.
Kamarátka ma inšpirovala k pečeniu vlastného chleba, naučila ma prichystať si vlastný kvások, teraz ho mám doma stále a už doma jeme len takýto chlieb, je to síce zdĺhavé, trvá celý deň, kým je chlieb upečený, ale výsledok stojí za to. Niekedy z toho istého cesta robím aj žemle, rožky alebo pletenky.